Dünyadaki pek çok uçuş bölgesi şehir merkezlerine olan uzaklıkları nedeniyle dezavantajlı görünmektedir. Konaklama, ulaşım gibi dezavantajların yanında dezavantajların en önemlisi sağlık imkânlarının yeterli olamamasıdır. Şehir merkezlerine olan uzaklık herhangi bir kaza yaşanması durumunda hızlı ve doğru müdahale imkânlarına azaltmaktadır. Akşehir’de Sultan Dağlarının şehir merkezinin yakınında bulunması konaklama, ulaşım ve sağlık imkanlarının çok iyi olması Akşehir'i yamaç paraşütü sporu için çok elverişli kılmaktadır. 
 
 
Şehrimiz Sultan Dağlarının kuzeybatısına kurulmuş olup geniş bir ovaya sahiptir. Şehrimize kış şenliğinde gelen yamaç paraşütü pilotlarının uçması için oluşturulmuş şehir merkezine 7 km uzaklıkta ve araçlarla ulaşım imkanına sahip 550m lik bir pistte sahiptir. Daha sonradan şehir merkezine 10 km uzaklıkta ve araçlarla ulaşım imkânına sahip 670 m lik çok güzel bir pist daha ilave edilmiştir. Bu pist o kadar uçmaya elverişlidir ki güney rüzgarı hariç her rüzgarda uçma kolaylığı sağlamaktadır.
 
 
Pistimizde hâkim rüzgar kuzeydir. Gölümüzün dağımızın kuzeyinde yer alması ve önünde hiçbir doğal engel bulunmaması uçuş pistimizde sürekli rüzgarın olmasını sağlamaktadır. Dağlarımızın sıradağ olması yelken uçuşunu, ovalarımızın genişliği ve arazi yapısı termik uçuşlar için en ideal bölgedir. İniş yerleri ise açık yemyeşil çim bir saha gibidir. XC Open Türkiye Yamaç Paraşütü Mesafe Şampiyonası ve Eğitim Yarışması’na ev sahipliği yapmaktadır.